Jak prawidłowo czyścić okulary?

Żyjemy w czasach, gdy coraz więcej z nas nosi na co dzień okulary, dlatego powinniśmy szczególnie o nie dbać aby nie były one brudne ani tłuste. Soczewki okularowe mają to do siebie, że łatwo zbierają kurz i inne drobne zanieczyszczenia, które mogą zarysować ich powierzchnię, jeśli nie zmyje się ich przed rozpoczęciem wycierania. Oprócz tego, że brudne soczewki wyglądają nieestetycznie, przyczyniają się również do niewyraźnego widzenia, a ponadto zanieczyszczenia na soczewkach szkodzą powłokom uszlachetniającym soczewki. Zdecydowanie dużo przyjemniej jest patrzeć przez parę czystych szkieł.

Etapy czyszczenia okularów:

1. Okulary należy zawsze zdejmować z oczu oburącz.
2. Czyść nie tylko soczewki, ale również oprawę.
3. Usuń większe zabrudzenia spłukując okulary letnią wodą. Przetrzyj je palcami pod wodą z dodatkiem mydła w płynie lub delikatnego płynu do mycia naczyń (niezawierającego cytryny).
4. Osusz soczewki czystym, miękkim bawełnianym ręcznikiem (wypranym bez płynu zmiękczającego, który pozostawia smugi na soczewkach) lub ściereczką z mikrowłókna (najlepiej tą, którą otrzymałeś wraz ze swoimi nowymi okularami).
– W sytuacjach gdy nie mamy dostępu do wody, warto mieć przy sobie jednorazowe ściereczki, przeznaczone do czyszczenia okularów, nawilżane specjalnym płynem. Takie ściereczki należy kupować tylko u optyka. Te, dostępne w popularnych drogeriach i sklepach, mogą uszkodzić powłokę antyrefleksyjną Twoich soczewek.
– Jako alternatywne czyszczenie mocno zanieczyszczonych okularów z wszelkiego rodzaju ciężkich osadów (np. osady z soli morskiej) polecamy czyścić je u profesjonalisty, czyli w salonie optycznym, gdzie używa się metody czyszczenia ultradźwiękiem. Dodatkowo optyk może profesjonalnie usunąć np.piasek spomiędzy ramek i soczewek.

Przy czyszczeniu okularów bezramkowych zalecamy chwycić za róg soczewki, unikniesz w ten sposób napięcia oprawki. Przy oprawkach z pełnymi ramkami, podczas czyszczenia najlepiej jest trzymać okulary za mostek.

Uwaga!
– Nie wycieraj okularów ręcznikami papierowymi, szorstkim papierem lub chusteczkami toaletowymi (zawarte w nich włókna drewna mogą uszkodzić soczewki), ani fragmentem swetra lub innego ubrania, które mogą podrapać soczewki.
– Nie używaj do czyszczenia gorącej wody, ponieważ może ona zniekształcić oprawki okularów.
– Pamiętaj też, aby nie czyścić okularów silnymi środkami ani produktami zawierającymi amoniak (jak np. najbardziej komercyjne płyny do mycia szkła), ponieważ mogą one zetrzeć ze szkieł specjalną powłokę antystatyczną.
– Nigdy nie używaj do czyszczenia brudnej szmatki.
– Nie używaj zbyt dużej siły gdyż zbyt mocne czyszczenie soczewek może spowodować ich deformację.

Pamiętaj!
Właściwa pielęgnacja szkieł okularowych uszlachetnionych to istotny czynnik mający wpływ na trwałość produktu. Powłoki nałożone na soczewkę okularową mają niezwykle cienką warstwę. Grubość powłoki np. antyrefleksyjnej wynosi zaledwie ułamek grubości ludzkiego włosa. Pamiętajmy o tym aby nie czyścić naszych okularów na sucho, np. krawatem lub ścierką kuchenną. Nie powinno się kłaść okularów soczewkami do dołu lub też wkładać do torebki bez żadnego etui. Unikajmy także poddawania soczewek szokom termicznym i narażaniu ich na wysokie temperatury.