Jak wybrać odpowiednie okulary dla dziecka?

Wśród dzieci można dostrzec coraz większą tendencję do problemów wzrokowych. Coraz częściej widzimy dzieci noszące okulary. Ma na to wpływ przede wszystkim obecna cyfryzacja i komputeryzacja. Dzieci bardzo szybko i łatwo uczą się obsługi urządzeń elektronicznych takich jak telewizory, telefony, laptopy, tablety itp. Dodatkowo często z tych urządzeń korzystają. Okulary w przypadku dzieci powinny spełniać więcej kryteriów niż poprawa widzenia. Nie powinny przeszkadzać im przy zabawach ruchowych, w życiu codziennym czy przy nauce. Okulary dla dzieci są trochę jak okulary do zadań specjalnych – muszą być odporne na uderzenia i zarysowania, wytrzymałe, lekkie, wygodne, bezpieczne i dobrze dopasowane.

Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do specjalisty

Jeśli dziecko siada zbyt blisko telewizora, często mruga, mruży i pociera oczy, skarży się na bóle głowy, ma problemy z koncentracją, niechętnie się uczy i bawi, przekrzywia głowę na boki gdy na coś patrzy, wodzi palcem po słowach podczas czytania, lekko zezuje lub ucieka mu na bok jedno oko – są to pierwsze wyraźne sygnały, że warto wybrać się z nim do specjalisty.
Nie powinno się bagatelizować tych objawów i należy jak najszybciej umówić się na badanie wzroku. Poprzedzony wnikliwym badaniem dobór odpowiedniej korekcji wzroku przez specjalistę, gwarantuje dziecku prawidłowe widzenie w okularach i dobre samopoczucie.

 Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawek

 wielkość oprawki – powinna być nieco większa, aby dziecko podczas zabawy, gdy okulary z nosa się nieco zsuną, mogło dalej patrzeć przez soczewki a nie nad ramką. Jeżeli wybierzemy zbyt małą oprawkę, to po kilku miesiącach może się okazać, że oprawka uwiera w skronie
 wielkość tarczy – oko musi mieścić się w jej środku
 dopasowanie na nosie – okulary nie powinny się zsuwać
 dopasowanie długości zausznika – nie powinien być za długi
 oprawka powinna podobać się dziecku – w przeciwnym razie nie będzie chciało nosić tych okularów.

Najpierw należy dziecko zapoznać z okularami, dać mu je do ręki i pokazać jak wyglądają, czy są miękkie i wygodne. Pozwólmy dziecku sprawdzić czy mu się one podobają, aby się nie bało tego, co będziemy mu zakładać na nos i aby czuło się komfortowo oraz wiedziało, że okulary to przedmiot który nie zrobi mu krzywdy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze soczewek okularowych

Trwałość szkieł ma istotne znaczenie w bezpieczeństwie użytkowania, komforcie i estetyce. Jednymi z najlepszych na rynku soczewek dla dzieci, są soczewki PNX Kids firmy Hoya, spełniające wszystkie kryteria jakie powinny spełniać dobre soczewki dla dzieci.
W celu redukcji podatności soczewki na zarysowania należy wybrać soczewki z powłoką utwardzającą. W przypadku dzieci uczących się, oglądających telewizor czy grających na komputerze, wskazany jest wybór powłoki antyrefleksyjnej. Powłoka ta dodatkowo podnosi odporność soczewki na zarysowania, dlatego warto ją wybrać dla dziecka w każdym wieku. Polecamy powłokę Blue Control firmy Hoya, redukującą światło niebieskie, które dociera do oka przez monitory ekranów komputerów, telefonów czy telewizorów. Dzięki tej powłoce wzrok o wiele mniej się męczy i jest bardziej chroniony.
Warto sprawdzać czystość soczewek, gdyż zarysowane czy brudne soczewki mogą przyczyniać się do pogarszania się wzroku.
W bardzo słoneczne dni, ze względu na bardzo dużą ilość promieni UV jaka przenika do ziemi, wskazane jest sprawienie dziecku soczewek przeciwsłonecznych z filtrami UV blokującymi szkodliwe światło UVA i UVB. Należy bezwzględnie wystrzegać się okularów przeciwsłonecznych sprzedawanych na: bazarach, w sklepach odzieżowych, w aptekach, w supermarketach itp. Tego typu okulary, pomimo, że maja naklejkę ‘anty UV’, to tak naprawdę nie posiadają żadnych atestów ani nie są sprawdzone pod kątem blokowania i ochrony oczu przed działaniem promieni UV. Jedynie okulary zakupione w salonie optycznym są przetestowane i jako produkt medyczny zawierają bezpieczne filtry, blokujące UV w 100 %.

Co jeśli dziecko nie chce nosić okularów

Problemem dla rodziców może być to, aby dziecko okulary zaakceptowało i nie ściągało ich z nosa. Początkowo dziecko może nie chcieć nosić okularów, bo nie jest do nich przyzwyczajone. Jeżeli dziecko nie będzie chciało nosić okularów, należy stopniowo je wprowadzać np. podczas oglądania bajki, a potem wydłużać ten czas.
Jeżeli dziecko nosi soczewki dodatnie, może zgłaszać, że obraz widziany przez okulary jest taki sam jak bez nich. Jest to normalne, gdyż dziecko posiada wadę wzroku ukrytej nadwzroczności. Okulary powodują, że oczy nie są przez dziecko nadwyrężane. Brak noszenia okularów może prowadzić do niekorzystnych dolegliwości w przyszłości.

Wzrok u dziecka rozwija się i kształtuje bardzo intensywnie. Jakość widzenia stabilizuje się w okresie dojrzewania, jeśli więc nie zostaną skorygowane u dziecka możliwe wady wzroku, wtedy ich komfort widzenia już jako ludzi dorosłych będzie ograniczony a pełna korekcja niedoskonałości widzenia w wieku jeszcze późniejszym będzie bardzo trudna lub czasem niemożliwa.