Dlaczego okulary należy kupować u optyka? - Walczyk Optyk
optyk nowy sącz okulary korekcyjne okulista

Dlaczego okulary należy kupować u optyka?

Okulary to indywidualny wybór.

Okulary korekcyjne to wyrób medyczny, dlatego powinny być zawsze dobierane indywidualnie i warto poświęcić na to trochę czasu. Jedynie taka procedura gwarantuje wyraźne, zdrowe i komfortowe widzenie. Szkła okularowe, które są montowane w oprawach korekcyjnych, przepisywane są przez specjalistę okulistę lub optometrystę na podstawie wyniku badania wzroku.

Po pierwsze – pewność!

Kupując okulary w salonie optycznym możemy być pewni ich jakości i właściwości. Okulary przeciwsłoneczne zawsze będą miały odpowiedni filtr UV, szkła będą bez zniekształceń, a okulary korekcyjne zawsze będą odpowiednio wykonane i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Producenci zarówno opraw jak i szkieł okularowych gwarantują jakość ich wykonania.

Skuszeni niską ceną i kolorowymi, niekiedy wymyślnymi oprawkami, kupujemy gotowe okulary w drogeriach, aptekach, supermarketach lub na bazarach -często w bardzo „atrakcyjnych” cenach. To duży błąd! Importowane na kilogramy, tandetne i nietrwałe, szkodzą naszym oczom bardziej, niż możemy się tego spodziewać. Lista możliwych dolegliwości jest długa – począwszy od dyskomfortu użytkowania, aż po znaczące pogorszenie się wzroku. Nie warto ryzykować, zdrowie i bezpieczeństwo nie ma swojej ceny. 

Gotowe okulary mają sferyczne moce dodatnie, np. +1.00 jednakowe dla obu oczu. Dlatego u osób, które mają różną wadę oka prawego i lewego, gotowe okulary mogą powodować bóle oczu, bóle głowy, niedowidzenie jednego oka. Takie okulary nie uwzględniają ponadto astygmatyzmu, dlatego nie nadają się dla osób z tą wadą. Nie uwzględniają również takich parametrów jak indywidualny rozstaw źrenic, a przecież każdy z nas ma różną wielkość głowy, inny rozstaw oczu i niekiedy asymetryczny. Okulary ze złym rozstawem środków optycznych mogą powodować bóle głowy i oczu, dyskomfort przy czytaniu a przy patrzeniu w dal w ogóle nie powinny być stosowane z powodu zbyt słabej jakości soczewek, mogących dawać przekłamania obrazu np. podczas prowadzenia samochodu. Ponadto soczewki w okularach gotowych nie posiadają żadnych atestów ani certyfikatów. Nie należy też kupować gotowych okularów przeciwsłonecznych w supermarketach czy na bazarach, ponieważ nie posiadają odpowiednich filtrów. Za kilka złotych nigdy nie kupimy dobrych okularów przeciwsłonecznych, które zatrzymują oba typy promieniowania UVA i UVB.

Po drugie, badanie! – jako podstawa właściwego doboru soczewek okularowych

  • Specjalista wykona badanie, na podstawie którego określi wadę wzroku, dobierze prawidłową korekcję dla oka prawego i lewego oraz zmierzy indywidualny rozstaw źrenic.

U każdego z nas wada wzroku jest przecież inna. Co więcej, rzadko występuje sytuacja, kiedy wada oka prawego jest równa wadze oka lewego. Profesjonalne badanie wzroku i przepisanie soczewek okularowych o właściwej mocy, to pierwszy etap doboru okularów korekcyjnych. Kolejny krok to dopasowanie oprawy okularowej do fizjonomii twarzy pacjenta i anatomii jego głowy. Ważne są oczywiście preferencje estetyczne użytkownika okularów, jednak doświadczony optyk zauważa także inne ważne aspekty właściwego doboru oprawek. Ostatnim etapem zakupu okularów jest wybór materiału z jakiego zostaną wykonane soczewki okularowe. Może to być np. szkło mineralne, szkło organiczne. Soczewki mogą być różnej grubości, w różnych kolorach, fotochromowe, uszlachetnione specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi, hydrofobowe i oleofobowe czy antystatyczne. Bez względu na wybór łączy je jedno – wszystkie okulary w salonie optycznym posiadają atesty i certyfikaty jakości!.

Po trzecie -komfort!

  • Optyk znajdzie najlepsze rozwiązane. Możemy przecież potrzebować korekcji do czytania, ale również do dali. Optyk może wówczas zaproponować np. soczewki progresywne, które zapewnią ostre widzenie na każdą odległość, bez ciągłej zmiany okularów.
  • Optyk zaproponuje różne rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane soczewki okularowe – organiczne, odpowiednio cienkie, bezpieczne, bardzo odporne na zarysowania.
  • Optyk dobierze odpowiednią oprawę okularową – wygodną, dopasowaną do fizjonomii twarzy, która uatrakcyjni wygląd. Przy istniejącej wadzie wzroku, optyk dobierze również okulary przeciwsłoneczne z korekcją wzroku.

Od jakości naszego widzenia zależy nasz komfort życia i łatwość w wykonywaniu codziennych obowiązków, dlatego warto dbać o wzrok!