Okulary korekcyjne - Walczyk Optyk

Okulary korekcyjne

Zdajemy sobie sprawę, że dla każdego z Nas wybór odpowiednich okularów to nie lada wyzwanie. Jako konsumenci zwracamy ogromną uwagę z jednej strony na komfort użytkowania, z drugiej na design. Dlatego wiemy, że każdy zasługuje na indywidualne podejście i dopasowaną do swoich potrzeb korekcję. Oferujemy szeroką gamę konstrukcji soczewek, zaspokajających indywidualne potrzeby każdego z Nas.

Dobór odpowiednich soczewek okularowych zależy przede wszystkim od stylu życia, codziennych aktywności oraz od wady wzroku. Soczewki okularowe różnią się między sobą rodzajem materiału, z którego są wykonane, konstrukcją, wyglądem oraz przeznaczeniem. Szkła okularowe, które oferujemy wykonane są z lekkich, trwałych i wytrzymałych materiałów, gwarantujących krystalicznie czyste widzenie.

Historia powstania szkieł okularowych sięga aż XIII wieku n.e. Pierwotnie tworzono soczewki okularowe mineralne – grubsze i cięższe. Z upływem czasu do produkcji soczewek zaczęto używać nowych technologii i odkryto inne surowce. Dzięki temu powstały soczewki organiczne, które obecnie w optyce okularowej są przez producentów soczewek najczęściej używane i ciągle ulepszane. W naszych salonach oferujemy głównie soczewki organiczne.

okulary korekcyjne do komputera


Materiał

Ze względu na materiał możemy rozróżnić soczewki:

  • Mineralne – soczewki szklane. Stosowano je przed wynalezieniem soczewek organicznych. Są odporne na zarysowania lecz cięższe od organicznych i bardziej narażone na stłuczenia. Z tego względu nie są obecnie polecane. Zimą dłużej odparowują w pomieszczeniach o dużych różnicach temperatur. Są łatwe w utrzymaniu czystości (wskazane dla osób pracujących w zakurzonym środowisku) – można je czyścić prawie każdą tkaniną. Ze względu na trudności w obróbce, można je stosować wyłącznie do pełnych opraw.
  • Organiczne – wykonane z zaawansowanych materiałów między innymi: CR-39 (żywica poliestrowa) i różnego rodzaju polimerów (np. trivex), które potocznie nazywane są ‘plastikowymi’. Soczewki organiczne przeznaczone są dla osób noszących okulary na co dzień oraz ceniących sobie lekkość i komfort. Są lekkie, bardziej odporne na uderzenia mechaniczne, dzięki czemu są one bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Jest wiele rodzajów soczewek organicznych. W porównaniu do soczewki mineralnej, soczewka organiczna ma mniejszą odporność na zarysowania, dlatego występują zazwyczaj z już utwardzonymi powierzchniami. Soczewki organiczne wymagają stosowania delikatnych, miękkich specjalnie przeznaczonych do ich czyszczenia ściereczek.

Dla dzieci oraz dla osób lubiących aktywny tryb życia idealne są soczewki wykonane z trivexu, które są elastyczne, bardzo wytrzymałe, lekkie i odporne na stłuczenia. Dzieciom i sportowcom szczególnie polecamy soczewki typu PNX (trivex) marki HOYA. Jest to nowoczesny materiał optyczny o wyjątkowej wytrzymałości na uderzenia oraz rewelacyjnej przejrzystości i lekkości. Soczewki te są praktycznie niezniszczalne, bardzo lekkie i zapewniają wyraźne widzenie i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Konstrukcja

Ze względu na konstrukcję, która ma wpływ na grubość soczewki możemy wyróżnić soczewki:

  • Sferyczne – stosowane są do korekcji podstawowych wad wzroku jakimi są: krótko i dalekowzroczność. Kształt takiej soczewki oparty jest na wycinku kuli, czyli sferze, gdzie najlepszą koncentrację wiązki światła uzyskujemy w jej centrum. Moc optyczna zachowana jest mimo to na całej powierzchni, jednak im dalej od centrum tym silniej aberracje sferyczne dają o sobie znać zniekształceniami. Aberracje związane są ze zmianą grubości soczewki. W przypadku soczewki dla krótkowidza, czyli przy wartości „minusowej” centrum soczewki jest najcieńsze a grubość wzrasta na jej bokach (odwrotnie jest dla dalekowidza).  Tradycyjne sferyczne soczewki okularowe są grubsze niż asferyczne i mają kształt bardziej wypukły. Osoby noszące okulary dodatnie z tradycyjnymi sferycznymi soczewkami nie zdają sobie sprawy, że widzą cały świat powiększony. Dopiero spoglądając przez soczewki kontaktowe lub asferyczne soczewki okularowe dostrzegają tę różnicę i widzą świat w wymiarach zbliżonych do rzeczywistości. Gdy patrzymy z pewnej odległości na osobę noszącą tradycyjne sferyczne szkła okularowe o dużych mocach, dostrzegamy zmianę wielkości oka widzianego za szkłami. Soczewki sferyczne o dużych mocach dodatnich (na przykład +4,0 czy +5,0 dioptrii) powiększają gałkę oczną, natomiast o mocach ujemnych pomniejszają ją. Wiele jednak osób żąda bardziej estetycznej, mniej wypukłej soczewki okularowej.

Aby zmniejszyć grubość soczewki okularowej, tradycyjne soczewki sferyczne mogą być tak zwane “pocieniane” lub inaczej indeksowane (indeks – oznacza współczynnik załamania światła, standardowy, najniższy indeks ma wartość 1.5), w których spłaszcza się krzywiznę bazową. Jednak wówczas gdy spoglądamy przez peryferyjne obszary takiej soczewki, obraz ulega znacznym zniekształceniom. Dzieje się tak dlatego, gdyż im dalej od centrum szkła o płaskiej krzywiźnie bazowej, tym bardziej narasta błąd odwzorowania, powodując gorsze widzenie. Zastosowanie soczewki z wyższym Indeksem pozwala na uczynienie jej cieńszej niż standardowo. Wyższy współczynnik Indeksu jest szczególnie polecany w przypadku osób o wysokich mocach korekcyjnych (zarówno dodatnich jak i ujemnych), co ogranicza zjawisko powiększenia lub pomniejszenia oczu, wpływając na estetykę i dobry wygląd.

  • Asferyczne – są cieńsze, lżejsze i bardziej płaskie w porównaniu do tradycyjnych sferycznych soczewek okularowych, nie powodują zniekształceń obrazu przy patrzeniu przez centralne oraz przez peryferyjne części takiej soczewki. Soczewki okularowe asferyczne leżą bliżej oka i dlatego oko zza tych soczewek zawsze wygląda bardziej naturalnie. Co najważniejsze, te pożądane cechy osiągnięto przy zachowaniu doskonałych właściwości optycznych.

Dzięki temu, że soczewki asferyczne wywołują mniej zniekształceń obrazu niż soczewki sferyczne, osoby noszące takie soczewki widzą wyraźnie i bardziej komfortowo. Różnica ta dotyczy szczególnie osób noszących okulary o wysokich mocach dodatnich. Soczewka asferyczna, dzięki temu, że jest bardziej płaska, nie powoduje powiększenia przedmiotów przy patrzeniu przez nią.

W większości przypadków osoby noszące tradycyjne soczewki sferyczne nie mają problemów z przejściem na soczewki asferyczne. Jedynie osoby noszące wysokie moce dodatnie wymagają krótkiego okresu adaptacyjnego. Mimo, że soczewka asferyczna zapewnia lepsze widzenie i jest bardziej estetyczna, osoby o dużych mocach dodatnich mogą być na początku nieznacznie zdezorientowane. Były one przyzwyczajone do faktu, że tradycyjne soczewki okularowe powiększały wszystkie przedmioty nawet do 25% . W szkłach okularowych asferycznych świat widzimy w naturalnych wymiarach, a więc osoby noszące “duże plusy” widzą wszystkie przedmioty mniejsze. Organizm potrzebuje krótkiego czasu, aby się do tych nowych, bardziej naturalnych warunków dostosować.

Na dobór odpowiedniego rodzaju konstrukcji soczewki ma wpływ:

– moc optyczna soczewki – czyli wielkość wady wzroku,

– kształt i wielkość oprawki,

– rozstaw oczu oraz kształt i wielkość głowy.

Zastosowanie/ przeznaczenie

Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić soczewki:

soczewki jednoogniskowe – mają taką samą moc optyczną na całej powierzchni co sprawia, że idealnie nadają się do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Są odpowiednie, gdy wykorzystujemy je do patrzenia na stałą, bliską odległość np. do czytania książki – okulary dobrane są wtedy dla bliskiej odległości (około 40 cm i niewielkiego obszaru przed i za tą odległością). Takie soczewki są odpowiednie również do korygowania wady refrakcji związanej z patrzeniem w dal. Jednak po około 40-tym r.życia, gdy pojawiają się problemy z czytaniem, soczewki jednoogniskowe są niewystarczające.

soczewki dwuogniskowe – umożliwiają ostre widzenie do dali i bliży. Zmiana mocy z dali do bliży następuje nagle i jest widoczna linia podziału, oddzielająca górę soczewki od dołu. Obecnie taką formę korekcji zastępują okulary progresywne z niewidocznym oraz płynnym przejściem mocy.

Strefy widzenia obrazu w soczewce progresywnej. zdj.Hoya.

soczewki progresywne (czasami nazywane soczewkami o zmiennej ogniskowej) – mają obszary o różnej mocy optycznej, pozwalające na wyraźne i swobodne widzenie na każdą odległość, bez konieczności korzystania z okularów przeznaczonych tylko do bliży lub do dali (np. przy czytaniu książki, podczas jazdy samochodem, w czasie pracy przy komputerze).  Przeznaczone są dla osób najczęściej po 40 roku życia, u których pojawia się problem z widzeniem na bliskie odległości. Są polecane szczególnie osobom, które mają coraz większe trudności z wyraźnym widzeniem w bliży i aby widzieć wyraźnie, odsuwają czytany tekst od oczu – efekt ten nazywany jest prezbiopią. Osoby, które zauważą u siebie takie objawy powinny jak najszybciej zgłosić się do specjalisty – optometrysty lub okulisty żeby skorygować te zmiany. W przeciwnym razie można narazić się na zmęczenie oczu i częste bóle głowy.

W zależności od Twoich potrzeb, wymagań wzrokowych oraz Twojego stylu życia, możemy zaoferować szeroką gamę soczewek progresywnych. Soczewki indywidualne “szyte na miarę” zapewnią najlepsze, przejrzyste widzenie we wszystkich odległościach, doskonały komfort podczas ich użytkowania oraz wyjątkowe poczucie stabilności podczas poruszania się. Soczewki zaawansowane dopasowane do Twojego stylu życia, zapewniają szerokie pole widzenia , komfort podczas czytania i pracy w odległościach pośrednich.

Uszlachetnienia i powłoki dla soczewek

Pierwsze miejsce wśród powłok antyrefleksyjnych.
zdj. Hoya.

Uszlachetnianie szkieł różnego typu powłokami oraz barwieniem pozwala uzyskać dużo wyższy komfort widzenia, wydłużyć czas użytkowania soczewek oraz dodać okularom szczypty indywidualizmu.

Ze względu na uszlachetnienia możemy wyróżnić soczewki:

z powłoką antyrefleksyjną (przeciwodblaskową) – stosuje się ją najczęściej w okularach przeznaczonych do jazdy samochodem (eliminuje odblaski spowodowane przez inne samochody lub warunki pogodowe, tj. mokra droga) jak i do okularów przeznaczonych do pracy przed komputerem (redukuje nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez monitory urządzeń elektronicznych) i w sztucznym oświetleniu.  Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej znacząco wpływa na jakość i wytrzymałość soczewek. Nowa generacja powłok antyrefleksyjnych niweluje powstawanie refleksów świetlnych na powierzchni soczewek, jest wyjątkowo wytrzymała oraz posiada zwiększoną odporność na zarysowania, wodę, tłuszcz i zabrudzenia. Dla osób często pracujących przy komputerze jedną z najlepszych powłok antyrefleksyjnych jest powłoka “Blue Control” marki Hoya, która zapobiega zmęczeniu i nadwyrężeniu oczu oraz zwiększa komfort widzenia, dzięki czemu kolory na ekranie są bardziej naturalne i żywsze. Soczewki pokryte powłoką antyrefleksyjną są przezroczyste nie pojawiają się na nich żadne odblaski, w przeciwieństwie do soczewek bez takiej powłoki.

Soczewka okularowa bez powłoki antyrefleksyjnej na której widoczne są odblaski. zdj. Hoya.

z powłoką hydrofobową – stosowana jest ona jako dodatek do powłoki antyrefleksyjnej.  Wprowadzenie warstwy hydrofobowej, a nakładanej na powłokę antyrefleksyjną wyrównuje relatywnie szorstką powierzchnię antyrefleksu na której osadza się brud. Dzięki temu powierzchnia staje się idealnie gładka, woda (np. w czasie deszczu) nie tworzy plam lecz łatwe do usunięcia krople wody, które nie zamazują całkowicie obrazu. Uszlachetnione tym sposobem soczewki dają się bezproblemowo czyścić i są łatwiejsze w pielęgnacji. Dzięki powłoce hydrofobowej możemy zminimalizować efekt zaparowania soczewek np. zimą.

z powłoką utwardzającą – ochronna, zabezpieczająca soczewki organiczne przed zarysowaniami powierzchni. Występuje przeważnie w zestawie z antyrefleksem.

z powłoką antystatyczną – utrudnia osiadanie na powierzchni soczewki kurzu. W efekcie okulary pozostają czyste przez dłuższy czas.

z powłoką oleofobową – zapobiegająca zanieczyszczeniom, jest bardziej odporna na zarysowania.  Dzięki tej powłoce kurz, tłuszcz czy inne zabrudzenia nie przylegają do niej na stałe. Zastosowanie tego typu powłoki w soczewkach, znacznie wydłuża ich żywotność.

Stopnie zabarwienia w soczewce fotochromowej. zdj. Hoya.

fotochromowe – dostosowują się do zmiennych warunków oświetlenia rozjaśniając się i przyciemniając w zależności od natężenia światła. Stopień przyciemnienia soczewki fotochromowej wynosi zazwyczaj od 75% do 90%. W zależności od producenta i zastosowanej technologii, soczewka fotochromowa może się przyciemniać/rozjaśniać szybciej lub wolniej. Pozwala to na noszenie okularów przez cały dzień, bez konieczności zmiany ich na okulary przeciwsłoneczne, bądź odwrotnie. Zapewnia to wyjątkową wygodę i komfort użytkowania. Dodatkowo gwarantują ochronę przed promieniowaniem UV. Polecane są dla osób pracujących zarówno w terenie jak i w pomieszczeniach.

barwione – zaprojektowane z myślą o zmiennych warunkach pogodowych. Zwiększają komfort widzenia gdy np. razi nas sztuczne światło lub słońce. Znajdują zastosowanie zarówno w okularach korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych. Dostępne są w szerokiej gamie barwień pełnych i stopniowych (gradalnych).

Soczewki barwione. zdj. Hoya.

z polaryzacją – stosowane w okularach przeciwsłonecznych. Specjalnie zaprojektowane, aby kontrolować odblaski (pojawiające się na powierzchni np. drogi, wody, lodu) dzięki filtrowi, który selekcjonuje rodzaj światła docierającego do oka poprzez zablokowanie dokuczliwych odblasków i eliminowanie powstawania białej poświaty. Powłoka polaryzacyjna jest bardzo przydatna np. podczas prowadzenia samochodu gdyż eliminuje ona przeszkadzające odblaski wytworzone przez inne samochody, światło słoneczne odbite od przedniej szyby samochodu, deski rozdzielczej czy mokrej drogi. Podczas różnych aktywności np. jazdy na rowerze, gry w tenisa lub w golfa, soczewki polaryzacyjne zapewniają naturalną percepcję kolorów i poprawiają kontrast widzenia.

Lewa strona-powłoka bez polaryzacji; prawa str.-soczewka z polaryzacją. zdj. Hoya.

z filtrem UV – stosuje się zarówno w soczewkach do okularów korekcyjnych jak i do okularów przeciwsłonecznych. Soczewki z filtrem UV 400 pochłaniają szkodliwe promieniowanie UVB i UVA, które dociera do naszych oczu w słoneczne dni zarówno latem jak i zimą.

Firmy dążą do doskonałości, coraz częściej oferując powłoki wielowarstwowe, zintegrowane, łączące w sobie wiele cech jednocześnie, jak antyrefleks, hydro- i oleofobowość, antystatyczność. Dopiero kompleksowo uszlachetniona soczewka daje użytkownikowi najpełniejsze poczucie komfortu widzenia i zadowolenia z wydanych pieniędzy. Wprowadzane są nowe materiały, z których wykonywane powłoki stają się wytrzymalsze na zniszczenie i odporniejsze na upływ czasu, co jeszcze niedawno było ich podstawową wadą. Warto więc stosować soczewki ze zintegrowanymi powłokami aby maksymalnie zwiększyć komfort użytkowania okularów i wydłużyć żywotność soczewek.

Współpracujemy z najlepszymi producentami soczewek okularowych: Hoya, Seiko, Essilor, Rodenstock, Zeiss, Jzo.

Zapewniamy, że szkła okularowe, które oferujemy są produkowane przez jednych z najlepszych producentów szkieł okularowych na świecie. Odznaczają się one wysoką jakością i wytrzymałością. Wszystkie soczewki posiadają gwarancję producenta.