Jak otrzymać dofinansowanie z NFZ na okulary? - Walczyk Optyk
optyk nowy sącz okulary korekcyjne okulista

Jak otrzymać dofinansowanie z NFZ na okulary?

Jeżeli potrzebujesz nosić okulary korekcyjne lub inne pomoce optyczne (lupa, twarde soczewki kontaktowe), musisz najpierw uzyskać zlecenie na ten przedmiot od lekarza specjalisty.
Zlecenie na okulary wystawia lekarz okulista. Wystawianie i weryfikacja takiego zlecenia odbywa się podczas konsultacji pacjenta, teleporady lub osobistej wizyty u lekarza. Lekarze mają możliwość weryfikacji zlecenia od razu, co zwalnia pacjenta z wizyty w oddziale wojewódzkiego NFZ.

Jeśli zlecenie zawiera błędy formalne, nie może zostać zarejestrowane przez NFZ. Wówczas zlecenie zostanie Ci zwrócone – należy poprosić lekarza, aby je poprawił a następnie ponownie przedstawić je w Funduszu celem potwierdzenia. Zlecenie może zostać odrzucone przez NFZ w niektórych przypadkach (np. brak ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta), wówczas należy zgłosić się do oddziału tej instytucji w celu weryfikacji i potwierdzenia.

Ile dostanę w ramach refundacji do zakupu okularów?

W ramach określonych limitów i ubezpieczenia zdrowotnego można ubiegać się o refundację zakupu soczewek (szkieł) okularowych (w tym również pomocy optycznych). Refundacja okularów z NFZ dotyczy tylko i wyłącznie szkieł. Nie otrzymamy zwrotu kosztów za oprawki oraz dodatkowe ulepszenia soczewek korekcyjnych takie jak np. powłoka antyrefleksyjna czy większa odporność na zarysowania.
To, ile Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci nam pieniędzy regulowane jest przez rozporządzenie Ministra Zdrowia. Dla dorosłych (przy szkłach sferycznych) z wadą do +/- 6 dioptrii będzie to 17,50 zł za jedno szkło (czyli razem 35 złotych). Natomiast osoby z wadą powyżej 6 dioptrii mogą otrzymać 70 złotych (35 zł za jedno szkło). Dla dzieci do 18-go roku życia będzie to 25 zł na jedno szkło (czyli 50 zł za parę) lub 50 zł na jedną sztukę (100 zł za parę).

Uwaga! Datą realizacji świadczenia jest data odbioru okularów/pomocy optycznej. Wpisz ją w zleceniu, odbierając zaopatrzenie i potwierdź własnoręcznym podpisem. Od daty odbioru okularów jest obliczany okres użytkowania, po którym będziesz mógł ubiegać się o następne dofinansowanie do okularów.
Okulary objęte refundacją możesz kupić w salonach optycznych, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.