NOWOŚĆ! Innowacyjne soczewki okularowe MiYOSMART dla dzieci dostępne w naszych salonach! - Walczyk Optyk Bez kategorii
okulary korekcyjne dla dzieci MiYOSMART badanie wzroku krótkowzroczność

NOWOŚĆ! Innowacyjne soczewki okularowe MiYOSMART dla dzieci dostępne w naszych salonach!

MIYOSMART – to bezpieczna, łatwa, efektywna i nieinwazyjna metoda kontroli krótkowzroczności. Do tej pory z tych soczewek skorzystało już 500 000 dzieci na całym świecie. W Polsce soczewki MiYOSMART to absolutna nowość, dostępne od 2021 r. w wybranych, certyfikowanych salonach optycznych i przepisać je mogą wyłącznie certyfikowani specjaliści. Jedynie nieliczne salony optyczne posiadają je w swojej ofercie – tak jak my. Poznajcie bliżej to innowacyjne rozwiązanie.

JAK DZIAŁA SOCZEWKA OKULAROWA MIYOSMART 

Zastosowana w soczewkach MiYOSMART technologia znana jest obecnie jako Defocus Incorporated Multiple Segments (D.I.M.S.) i jest chroniona patentem. To owoc współpracy firmy Hoya Vision Care i Politechniki w Hongkongu (PolyU). Na czym polega jej działanie? Otóż soczewka, mimo iż na pierwszy rzut oka nie odbiega wyglądem od standardowych soczewek jednoogniskowych, posiada dwa obszary. W centralnej jej części znajduje się Optyczna Strefa Korekcji o średnicy 9,4 mm, która nie posiada segmentów rozogniskowania i zapewnia najlepszą skorygowaną ostrość wzroku. Optyczną Strefę Korekcji otacza obszar o średnicy 33 mm, strukturą przypominający plaster miodu, składający się z 396 „wysp” krótkowzrocznego rozogniskowania. Każda z „wysp” powoduje krótkowzroczne rozogniskowanie w peryferyjnych częściach siatkówki, na poziomie 3,5 D (Grafika 3). Dzięki temu oko nie jest stymulowane do szybszego wzrostu, a co za tym idzie rozwój krótkowzroczności jest wolniejszy, a niejednokrotnie zostaje zatrzymany.

Grafika 3. Technologia D.I.M.S. i jej działanie w ludzkim oku.

 

Mikrosegmenty składające się na strukturę MiYOSMART są niemalże niewidoczne, co sprawia że estetyka soczewek zbliżona jest do standardowej soczewki jednoogniskowej.

Grafika 4. Wygląd soczewki MiYOSMART

Na czym polega fenomen i skuteczność tej soczewki? Zacznijmy od początku.

TWOJE DZIECKO ROŚNIE W OCZACH 

Krótkowzroczność to wada refrakcyjna wzroku, w której promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką zamiast na siatkówce, w efekcie czego obraz daleko położonych obiektów powstający na siatkówce jest nieostry.  W praktyce oznacza to niewyraźne, zamglone postrzeganie obiektów znajdujących się w dalszej odległości. Krótkowzroczność jest korygowana soczewkami o wartościach ujemnych (-), tak by obraz obserwowanego przedmiotu znalazł się na siatkówce oka. W centralnej części siatkówki obraz jest wyraźny. Za to im dalej od centrum, tym bardziej pojawia się tzw. rozogniskowanie nadwzroczne (Grafika 1), które stymuluje gałkę oczną do dalszego wzrostu,  powodując progresję krótkowzroczności. Tym samym mózg dostaje sygnał: oko jest za krótkie żeby dobrze widzieć – musi jeszcze się wydłużyć! To powoduje dalsze wydłużanie się gałki ocznej, a w konsekwencji progresję krótkowzroczności. Jest to szczególnie zauważalne u dzieci, które intensywnie rosną, a ich oczy jeszcze się rozwijają. 

Grafika 1. Schemat korekcji krótkowzroczności tradycyjnymi soczewkami okularowymi,
gdzie promienie centralne ogniskują się na siatkówce, a promienie peryferyjne za siatkówką.

 

TEORIA ROZOGNISKOWANIA KRÓTKOWZROCZNEGO 

Co zatem można zrobić żeby zmniejszyć wpływ tego rozogniskowania? Jak powstrzymać dalszy rozrost gałki ocznej? Te pytania niewątpliwie spędzały sen z powiek zespołu naukowców Politechniki w Hongkongu. Stworzyli oni teorię rozogniskowania krótkowzrocznego, w założeniu której promienie peryferyjne zamiast ogniskować się za siatkówką, ogniskują się przed siatkówką. Skuteczność tej teorii została udowodniona m.in. na PolyU. Jednak by ta metoda była skuteczna, opisany efekt musi występować stale. Stąd też podjęto próbę stworzenia rozwiązania optycznego, które zagwarantuje takie rozogniskowanie. I tak zespoły ekspertów HOYA i PolyU połączyły siły aby opracować mikrosoczewkową strukturę, łączącą obszar o mocy optycznej (z korekcją wady wzroku) dopasowanej do indywidualnego użytkownika z powierzchnią, która powoduje rozogniskowanie optyczne (spowalniające krótkowzroczność), (Grafika 2).

Grafika 2. Schemat działania soczewek MiYOSMART z opatentowaną Technologią Wielosegmentowego Rozogniskowania (D.I.M.S.)

LEPSZE WIDZENIE I NIEZAWODNA OCHRONA 

Dzieci są niezwykle aktywne, dlatego materiał z którego wykonane są soczewki okularowe powinien być odporny na uderzenia, aby zapewnić oczom potrzebną im ochronę. MiYOSMART wykorzystuje materiał Eye Shield (poliwęglan 1.59), który jest materiałem wysoce odpornym na uderzenia, lekkim i zapewniającym niezawodną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

MiYOSMART – Eye Shield: 

 

SKUTECZNOŚĆ POTWIERDZONA BADANIAMI 

Skuteczność soczewek okularowych MiYOSMART i technologii D.I.M.S. potwierdzono w przeprowadzonych w Hongkongu 2-letnich badaniach klinicznych, w których uzyskano spowolnienie postępu krótkowzroczności średnio o 60%. Dodatkowo efekt spowolnienia został utrzymany także w trzecim roku stosowania soczewek MiYOSMART. W marcu 2021 roku HOYA Vision Care opublikowała wyniki 3-letniego badania klinicznego, którego celem była ocena skuteczności działania soczewek MiYOSMART z technologią D.I.M.S. w spowolnieniu progresji krótkowzroczności u dzieci. Badanie, opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Ophthalmology”, zostało przeprowadzone w Centrum Badań nad Krótkowzrocznością przy Politechnice w Hongkongu i było kontynuacją 2-letnich badań.

ŚWIATOWE UZNANIE 

Wykonana w technologii D.I.M.S. soczewka okularowa MiYOSMART została doceniona nie tylko przez rodziców dzieci z krótkowzrocznością. Jest wyróżniania nagrodami branżowymi jako pierwsza soczewka okularowa do kontroli krótkowzroczności o tak wysokich wskaźnikach skuteczności. Została nagrodzona Grand Prize, Grand Award i Gold Medal na 46. edycji Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w kwietniu 2018 r., a w październiku 2020 r. otrzymała nagrodę SILMO d’Or w kategorii Widzenie, podczas Targów Optycznych Silmo w Paryżu.   

Zastrzeżenie: Soczewki MiYOSMART mogą nie być w stanie sprostać korekcji wzroku danego użytkownika z powodu wad wrodzonych, chorób, wcześniej istniejących schorzeń i/lub zaawansowanego wieku użytkownika. Informacje zawarte w niniejszym artykule są informacjami ogólnymi i nie mogą zastąpić konsultacji medycznej. Zaleca się kontakt ze specjalistą ochrony wzroku, celem nabycia szczegółowej wiedzy o soczewkach MiYOSMART, przed ich zastosowaniem.