Okulary przeciwsłoneczne z UV400

Jak wybrać bezpieczne dla oczu okulary przeciwsłoneczne?

Gdy upały i silne słońce mocno dają nam się we znaki, zakładamy okulary przeciwsłoneczne ☀ Sprawdź czy te, które nosisz są bezpieczne i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.


🕶 OMIJAJ OKULARY ZE STRAGANU

Oraz supermarketu, sklepu odzieżowego itp. Pomimo, że szkła w takich oprawkach są ciemne, zwykle nie mają one filtru UV. Gdy założymy takie okulary, nasze źrenice rozszerzają się bardziej i do oka dostaje się więcej promieni UV – jest to bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku. Lepiej już chodzić bez okularów i w czapce z daszkiem, niż kupować kolorowe lecz kiepskiej jakości i szkodliwe dla naszego wzroku okulary udające ochronę przeciwsłoneczną.


🕶 RODZAJ ZABARWIENIA

Do wyboru mamy soczewki okularowe dostępne w różnych kolorach (brązowe, szare, zielone, niebieskie, z powłoką lustrzaną itd.), z barwieniem jednolitym (na całej powierzchni soczewki) lub barwione gradalnie (dół soczewki jasny, ciemniejszy ku górze).

Soczewki fotochromowe przyciemniają się lub rozjaśniają w zależności od stopnia nasłonecznienia. To dobry wybór dla osób z wadą wzroku, które chcą mieć okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym. Z kolei soczewki przeciwsłoneczne z polaryzacją zwiększają kontrast i nasycenie widzianych barw jednocześnie eliminując oślepiające nas odblaski (przydatne podczas jazdy samochodem i w czasie pobytu nad wodą).

Należy pamiętać, że zabarwienie soczewki nie ma nic wspólnego z poziomem ochrony UV. Za blokowanie przepuszczalności promieni słonecznych do oczu i ochronę wzroku przed ich szkodliwością odpowiada naniesiona powłoka z filtrem UV400 – nie jest on widoczny na pierwszy rzut oka, więc nie łączy się bezpośrednio z zabarwieniem szkła. Stopień przyciemnienia soczewki w okularach ma natomiast wpływ na komfort naszego widzenia, im mocniej świeci słońce, tym lepiej czujemy się w mocniej zabarwionych okularach przeciwsłonecznych.


🕶 ODPOWIEDNI KSZTAŁT I WIELKOŚĆ OPRAWY

Duże okulary (z szerokimi zausznikami) skuteczniej chronią wzrok przed promieniowaniem UV, ale czasami mogą być zbyt ciężkie. Sportowe okulary przydadzą się podczas letnich aktywności tj. rower, surfing. Takie oprawki mają ergonomiczny kształt i bardziej przylegają do twarzy. Niezależnie od tego jaki kształt i wielkość oprawy wybierzemy, najważniejsze jest aby była ona wygodna.

🕶 WYBIERZ SALON OPTYCZNY

Tu pomoc przy wyborze i gwarancję ochrony daje nam specjalista. Możesz mieć pewność, że wszystkie okulary przeciwsłoneczne z salonu optycznego mają filtr UV400. Dodatkowo, jeżeli nosisz na co dzień okulary korekcyjne, w dobrym salonie optycznym optyk zamontuje szkła przeciwsłoneczne z Twoją korekcją do wybranej przez Ciebie oprawy. W tym przypadku, soczewki okularowe możesz spersonalizować (wybrać kolor i stopień zabarwienia szkieł, powłokę lustrzaną lub polaryzacyjną itp.).