Ochrona wzroku przed UV - co warto wiedzieć? - Walczyk Optyk
okulary z filtrem UV400 okulary przeciwsłoneczne ochrona okulary sloneczne

Ochrona wzroku przed UV – co warto wiedzieć?

W okresie letnim zaopatrujemy się w kremy z filtrem SPF do ciała ale co z promieniowaniem UV, które również wpływa na nasz wzrok?

Czym jest i jak działa promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie UV to promienie ultrafioletowe z zakresu promieniowania słonecznego o długości fal od 200-380 nm. Promieniowanie UV oddziałuje na nas cały rok niezależnie od pory roku  i nasłonecznienia. Niemalże połowa rocznej ekspozycji na promienie UV odbywa się poza przebywaniem w pełnym słońcu – gdy zwykle nie nosi się okularów przeciwsłonecznych. Połowa docierających do oczu promieni jest światłem odbitym, np. od szyb, śniegu czy wody. Coraz cieńsza warstwa ozonowa i wydłużający się średni czas życia ludzi to dwa znaczące czynniki powodujące zwiększenie narażenia na promieniowanie UV. Dodatkowo promienie UV emitują również niektóre żarówki.

Szczególnie ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV u małych dzieci, ponieważ soczewka oka dziecka jest przezroczysta i praktycznie w całości przepuszcza szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.

Ekspozycja oczu na promieniowanie słoneczne wiąże się z zagrożeniem którego wielkość jest uzależniona od wielu czynników. Ma tu znaczenie intensywność promieniowania, częstotliwość i czas w jakim promieniowanie działa na nasze oczy. Spore znaczenie ma także wiek oraz choroby współtowarzyszące każdemu z nas. Pomimo tego, iż posiadamy naturalne systemy ochronne, takie jak mrużenie powiek, zwężająca się źrenica oraz naturalną ochronę w postaci rogówki i soczewki wewnątrz-gałkowej, nasze oczy są narażone na uszkodzenia zarówno w przednim odcinku oka jak i na siatkówce.

Narażanie oczu na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne może prowadzić do wielu schorzeń takich jak: ostre zapalenie spojówek, po słoneczne uszkodzenie rogówki, tłuszczyk, skrzydlik, zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki, zaćma, wczesna starczowzroczność, degeneracja plamki żółtej, czerniak.

Aby zapobiegać powikłaniom można dodatkowo chronić nasze oczy przed promieniami słonecznymi, stosując filtr UV w okularach, zarówno korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych.

Filtr UV – a poziom ochrony wzroku

Promieniowanie UV można podzielić na trzy pasma, w zależności od długości fali elektromagnetycznej

  • UVC – o długości fali 200-280 nm,
  • UVB – o długości fali 280-315 nm,
  • UVA – o długości fali 315-400 nm.

Tym pierwszym nie musisz się przejmować, gdyż jest ono blokowane przez warstwę ozonową ziemi. Skupmy się na dwóch ostatnich, bo to właśnie one docierają do ziemi, a przed nimi chronią filtry w okularach przeciwsłonecznych.

Optymalnym zabezpieczeniem dla oczu są okulary z filtrem UV 400, który blokuje 99-100% szkodliwych promieni docierających do Ziemi. Jako że fala UVB jest krótsza, okulary z takim filtrem w pełni chronią przed oboma typami promieniowania – i na takie najlepiej się zdecydować.

Oprócz tego w salonach optycznych mających w asortymencie okulary przeciwsłoneczne możesz zetknąć się z podziałem na 5 poziomów przyciemnienia soczewki okularowej:

  • 0 – przepuszcza światło słoneczne aż w 80-100%, zatem są to szkła jasne,
  • 1 – przepuszcza światło w 18-80%, więc są to szkła delikatnie zabarwione,
  • 2 – przepuszcza światło w 18-43% i są to średnio zabarwione soczewki,
  • 3 – przepuszcza zaledwie 8-18% światła i tu zabarwienie jest już wysokie,
  • 4 – przepuszcza jedynie 3-8% światła, tym samym zapewniając najmocniejsze zabarwienie.

Te oznaczenia nie mówią o ochronie UVA i UVB, a o stopniu zabarwienia. Tu jednak bardzo ważna uwaga. Wbrew pozorom okulary z najwyższym stopniem przyciemnienia nie zawsze są najlepszym wyborem. Zabarwienie na poziomie 4 świetnie nada się np. na plażę czy do jazdy na nartach, ponieważ takie szkła chronią przed ekstremalnie oślepiającym blaskiem słońca. Jednak te same okulary będą już nieodpowiednie do jazdy samochodem, gdyż mogą utrudniać widzenie na drodze.

Stopień zabarwienia w okularach trzeba zatem dobrać do warunków, w jakich będziesz użytkować daną parę, a także do pogody. W pochmurne dni wystarczająca będzie ochrona na poziomie 1-2, w słoneczne – zdecydowanie lepiej wybrać 3 lub 4.

Soczewki bezbarwne mogą równie dobrze chronić wzrok przed UV jak soczewki okularowe przeciwsłoneczne. Warto zauważyć, że w ofercie Optyk Walczyk są również bezbarwne soczewki okularowe z antyrefleksem, które posiadają filtry UV i w pełni chronią nasze oczy przed działaniem promieniowania słonecznego.

A może okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym?

Jeśli lubisz przebywać na świeżym powietrzu i aktywności takie jak bieganie, jazda na rowerze, wycieczki górskie, narciarstwo lub pływasz łódką albo łowisz ryby, warto dodatkowo zdecydować się na okulary z filtrem polaryzacyjnym. Ten rodzaj filtra niweluje wszystkie niepożądane odblaski, które mogą pojawiać się na powierzchni. Z tego samego powodu okulary z tym typem filtra poleca się kierowcom. Polaryzacja może poprawiać jakość widzenia nawet o 75%.

Okulary z fotochromem a może lustrzane, to dobry wybór?

Dzięki zaawansowanej technologii soczewki fotochromowe potrafią dostosować swój stopień zaciemnienia do panujących warunków. Poprzez to możemy bez ściągania okularów poruszać się na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy korekcję wzroku, więc są one rekomendowane do ciągłego noszenia.

Powłoka lustrzana w okularach ma za zadanie odbijać zbyt mocne światło i minimalizować odblaski słoneczne. Tylko dobre okulary z  powłoką lustrzaną i naniesionym filtrem UV400 będą chronić wzrok.

O tym pamiętaj wybierając okulary przeciwsłoneczne z filtrem

  • Filtr UV 400 – zawsze
  • Pochmurne dni – zabarwienie 1-2
  • Słoneczne dni – zabarwienie 3-4
  • Sporty na świeżym powietrzu – polaryzacja
  • Plaża, tereny ośnieżone – zabarwienie 4
  • Kierowcy – max. UV 3 + polaryzacja

Okulary przeciwsłoneczne z UV – w Twoim stylu

Kiedy wiesz już, jak działają filtry w okularach przeciwsłonecznych, pora wybrać idealne oprawki. Te różnią się między sobą m.in. wielkością tarczy czy szerokością zauszników, Pamiętaj, że promienie słoneczne wpadają do oka pod różnym kątem i mogą docierać do naszych oczu z boku lub od góry. Dlatego okulary z szerokimi zausznikami będą skuteczniej chroniły nasz wzrok.

Okulary powinny podobać się Tobie na tyle, byś nie chciał się z nimi rozstawać. A jeśli dodatkowo dopasujesz je do kształtu twarzy, staną się prawdziwą ozdobą. W salonach Optyk Walczyk znajdziesz okulary na każdą okazję: codzienne, plażowe, sportowe, a także do bardziej wyszukanych stylizacji.