Sposoby na zaparowane okulary
Jesienią i zimą osoby noszące okulary zmagają się często z zaparowanymi okularami. To zjawisko może być bardzo uciążliwe, a w pewnych sytuacjach nawet niebezpieczne.
Zjawisko mgły na okularach pojawia się gdy następuje zmiana temperatury w otoczeniu do którego wchodzimy. Najczęstszą sytuacją jest ta, gdy wchodzimy z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia, np. do sklepu czy autobusu. Soczewki zaparują nam również podczas picia gorącego napoju lub po wejściu do wilgotnego pomieszczenia np. łazienki. Zaparowywanie soczewek to problem również sportowców, ponieważ podniesiona temperatura ciała i chłodniejsze powietrze daje ten efekt, jak również osoby noszące maskę (np. chirurdzy, stomatolodzy). Doświadcza tego każdy, kto nosi okulary. Czas po którym odparują nasze okulary jest dość długi i jest to sytuacja dla nas bardzo niewygodna.
Jak zapobiec parowaniu okularów?
Najprostszym sposobem jest noszenie zawsze przy sobie ściereczki i przecieranie soczewek po zaparowaniu. Z pomocą w przypadku takich sytuacji przychodzą nam dostępne na rynku liczne preparaty zapobiegające osadzaniu się pary wodnej na szkłach okularowych. Możemy skorzystać z preparatów hydrofobowych w postaci chusteczek, ściereczek, atomizerów, które po nałożeniu na czyste i suche szkła, zostawiają na nich specjalną warstwę ochronną i zapobiegają przez jakiś czas ponownemu zaparowaniu szkieł. Są to bardzo praktyczne, profesjonalne preparaty bezpieczne dla okularów. W zależności o producenta, jedna taka chusteczka może być użyta od kilku do kilkunastu razy. Po przetaraciu szkieł taką chusteczką, efekt utrzymuje się zwykle do kolejnego mycia soczewek. W przypadku gdy nie mamy pod ręką specjalistycznego preparatu, niekiedy podobny aczkolwiek krótkotrwały efekt dadzą kuchenne detergenty, np. płyn do mycia naczyń, które sprawią, że po umyciu na powierzchni szkieł nie powstaną zacieki i zamglenia.
Istnieją też szkła okularowe pokryte fabrycznie powłoką hydrofobową w procesie produkcji, które minimalizują zaparowanie soczewek. Jest to specjalna powłoka nakładana na soczewkę na którą przynajmniej raz w tygodniu należy nałożyć 1 kroplę specjalnego płynu, co skutecznie zapobiegnie zaparowywaniu soczewek. Jeśli zdecydujemy się na powłokę antyrefleksyjną, to również ona pomoże nam zminimalizować efekt mgły, ponieważ ma w sobie powłokę hydrofobową. Najlepsze i najbezpieczniejsze są środki zalecane przez producentów takich szkieł.