TEORIA ROZOGNISKOWANIA KRÓTKOWZROCZNEGO
Co zatem można zrobić żeby zmniejszyć wpływ tego rozogniskowania? Jak powstrzymać dalszy rozrost gałki ocznej? Te pytania niewątpliwie spędzały sen z powiek zespołu naukowców Politechniki w Hongkongu. Stworzyli oni teorię rozogniskowania krótkowzrocznego, w założeniu której promienie peryferyjne zamiast ogniskować się za siatkówką, ogniskują się przed siatkówką. Skuteczność tej teorii została udowodniona m.in. na PolyU. Jednak by ta metoda była skuteczna, opisany efekt musi występować stale. Stąd też podjęto próbę stworzenia rozwiązania optycznego, które zagwarantuje takie rozogniskowanie. I tak zespoły ekspertów HOYA i PolyU połączyły siły aby opracować mikrosoczewkową strukturę, łączącą obszar o mocy optycznej (z korekcją wady wzroku) dopasowanej do indywidualnego użytkownika z powierzchnią, która powoduje rozogniskowanie optyczne (spowalniające krótkowzroczność), (Grafika 2).
Grafika 2. Schemat działania soczewek MiYOSMART z opatentowaną Technologią Wielosegmentowego Rozogniskowania (D.I.M.S.)
LEPSZE WIDZENIE I NIEZAWODNA OCHRONA
Dzieci są niezwykle aktywne, dlatego materiał z którego wykonane są soczewki okularowe powinien być odporny na uderzenia, aby zapewnić oczom potrzebną im ochronę. MiYOSMART wykorzystuje materiał Eye Shield (poliwęglan 1.59), który jest materiałem wysoce odpornym na uderzenia, lekkim i zapewniającym niezawodną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
MiYOSMART – Eye Shield:
SKUTECZNOŚĆ POTWIERDZONA BADANIAMI
Skuteczność soczewek okularowych MiYOSMART i technologii D.I.M.S. potwierdzono w przeprowadzonych w Hongkongu 2-letnich badaniach klinicznych, w których uzyskano spowolnienie postępu krótkowzroczności średnio o 60%. Dodatkowo efekt spowolnienia został utrzymany także w trzecim roku stosowania soczewek MiYOSMART. W marcu 2021 roku HOYA Vision Care opublikowała wyniki 3-letniego badania klinicznego, którego celem była ocena skuteczności działania soczewek MiYOSMART z technologią D.I.M.S. w spowolnieniu progresji krótkowzroczności u dzieci. Badanie, opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Ophthalmology”, zostało przeprowadzone w Centrum Badań nad Krótkowzrocznością przy Politechnice w Hongkongu i było kontynuacją 2-letnich badań.
ŚWIATOWE UZNANIE
Wykonana w technologii D.I.M.S. soczewka okularowa MiYOSMART została doceniona nie tylko przez rodziców dzieci z krótkowzrocznością. Jest wyróżniania nagrodami branżowymi jako pierwsza soczewka okularowa do kontroli krótkowzroczności o tak wysokich wskaźnikach skuteczności. Została nagrodzona Grand Prize, Grand Award i Gold Medal na 46. edycji Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w kwietniu 2018 r., a w październiku 2020 r. otrzymała nagrodę SILMO d’Or w kategorii Widzenie, podczas Targów Optycznych Silmo w Paryżu.
Zastrzeżenie: Soczewki MiYOSMART mogą nie być w stanie sprostać korekcji wzroku danego użytkownika z powodu wad wrodzonych, chorób, wcześniej istniejących schorzeń i/lub zaawansowanego wieku użytkownika. Informacje zawarte w niniejszym artykule są informacjami ogólnymi i nie mogą zastąpić konsultacji medycznej. Zaleca się kontakt ze specjalistą ochrony wzroku, celem nabycia szczegółowej wiedzy o soczewkach MiYOSMART, przed ich zastosowaniem.