Okulary progresywne – po 40 r. życia
Jeżeli masz problemy z widzeniem z bliska, lub trudności z przeczytaniem drobnego druku najprawdopodobniej jest to efekt fizjologicznych, czyli naturalnych procesów, które zachodzą wewnątrz oczu każdego człowieka, zazwyczaj po 40 -tym roku życia. W ich następstwie soczewka w oku stopniowo staje się sztywniejsza i mniej elastyczna, a mięśnie, dzięki którym automatycznie zmienia się kształt soczewki, przy przenoszeniu wzroku na różne odległości, tracą swą sprawność. Następstwem tych zmian jest utrata możliwości wyraźnego widzenia na odległości bliskie, co określane jest mianem prezbiopii.
Z pomocą przychodzą najbardziej zaawansowane rozwiązania optyczne, jakimi są okulary progresywne. Dzięki temu, że posiadają kilka obszarów korekcyjnych, umożliwiają wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach:
– obszar dali – komfortowe widzenie na dalsze odległości jest możliwe gdy patrzymy przez górną część soczewek, np. podczas prowadzenia samochodu, oglądania filmu w telewizji lub w kinie lub podziwiania widoków w czasie spaceru.
– obszar pośredni – zwany strefą progresji, to środkowa część soczewki, w której moc korekcyjna stopniowo i łagodnie przyrasta, od wartości korekcyjnych do dali, do wartości korekcyjnych do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej konstrukcji soczewek. Jest to relatywnie najwęższa część soczewek, jednak umożliwia ona wyraźne widzenie np. ekranu komputera lub deski rozdzielczej w samochodzie;
– obszar bliży – znajduje się w dolnej części soczewek, przeznaczony do czytania lub oglądania przedmiotów z niewielkiej odległości np. książki.
– obszary peryferyjne – to obszary znajdujące się na brzegach soczewek, przez które wyraźne widzenie nie jest możliwe. Obszarów tych nie da się całkowicie skorygować, jednak nie powinny one stanowić problemu, gdyż zwykle naszego wzroku nie kierujemy na skrajnie lewy lub prawy bok i aby coś zobaczyć przekręcamy również naszą głowę.
Przy doborze soczewek uwzględnia się wiele parametrów w zależności od potrzeb i wymaganego komfortu. Uniwersalne soczewki progresywne redukują zniekształcenia w obszarach peryferyjnych oraz efekt pływania obrazu i umożliwiają komfortową adaptację. Istnieją soczewki progresywne przeznaczone np. głównie do noszenia na zewnątrz, dla maksymalnego komfortu widzenia na większe odległości lub przeznaczone do bliży głównie do noszenia w pomieszczeniach i widzenia na mniejsze odległości.
Dzięki uwzględnieniu indywidualnych parametrów, soczewki progresywne zapewniają naturalne i komfortowe widzenie oraz harmonizację widzenia, nawet w przypadku różnic w wartości korekcji dla prawego i lewego oka. Soczewki z zaawansowaną konstrukcja asferyczną eliminują zniekształcenia obrazu w peryferyjnych częściach soczewki i zwiększają komfort widzenia. Wykorzystanie technologii zmiennego pryzmatu pocieniającego pozwala na uzyskanie soczewki, która nie tylko jest cienka i estetyczna, ale także wyjątkowo proporcjonalna.
Dzięki zapewnieniu bardzo dobrej koordynacji obszarów widzenia, użytkownicy okularów progresywnych mogą cieszyć się powiększonymi i zsynchronizowanymi polami widzenia. To idealny produkt dla osób ceniących sobie doskonałą jakość widzenia i walory estetyczne, bez względu na posiadane wartości korekcyjne.